CO JE TO REPASOVANÝ PRODUKT?
Společnost Invira se snaží pomoci lidem, kteří v rámci zdravotního pojištění nesplňují podmínky pro obdržení zdravotní pomůcky a zároveň nemají možnost zakoupit nový produkt z důvodu vysoké pořizovací ceny. Proto nabízíme i produkty repasované neboli použité.
Každý takový produkt prochází údržbou a následnou technickou kontrolou prověřující jejich plnou funkčnost. Všechny repasované produkty jsou po estetické stránce uvedeny do nejlepšího možného stavu. Navzdory tomu se pořád jedná o použité zboží, které jeví známky používaní, jakými můžou být škrábance či menši oděrky.
Hlavní výhodou repasovaných produktů je jejich cena, která je až několikanásobně nižší než u výrobků nových. Pro všechny repasované produkty platí záruční doba po dobu 6 měsíců. K některému repasovanému zboží nejsme schopni poskytnout originální manuál v českém jazyce. Při osobním odběru či zvolení naší dopravy je však zákazník ústně zaškolen. Na vyžádání můžeme poskytnout obecné manuály či odborné manuály v německém či anglickém jazyce.
JAK VYBRAT ELEKTRICKOU POLOHOVACÍ POSTEL?
Polohovací postel je speciální pomůcka pro osoby, které jsou dlouhodobě upoutány na lůžko, nebo pro seniory s omezenou pohyblivostí. Nastavitelný rošt postele předchází ztuhlosti svalů a v kombinaci s antidekubitní matrací i proleženinám. Elektrické polohovací postele nejsou určeny pouze pro zdravotnická zařízení. Jsou určeny pro všechny osoby, jež tráví čas převážně na lůžku. Elektrický pohon postele zvyšuje pacientovu samostatnost. Umožňuje mu měnit svou polohu a usnadňuje tak jeho každodenní aktivity.
V naší nabídce naleznete elektrické polohovací postele:
• Dvou funkční – (elektrický zdvih beder a zdvih celého lůžka)
• Tří funkční – (elektrický zdvih beder, zdvih nohou a zdvih celého lůžka)
• Čtyř funkční – (elektrický zdvih beder, zdvih nohou, zdvih celého lůžka a náklon celé postele)
Při výběru funkčnosti postele se orientujte podle zdravotního stavu pacienta. Všechny postele v naší nabídce mají výškově nastavitelné postranice, které zajišťují bezpečí pacienta. Mezi příslušenství postele patří hrazda s hrazdičkou k polohování pacienta, dále pojezdová kolečka s brzdami. Mezi příslušenství postele nepatří matrace, ale lze ji na našem e-shopu dokoupit samostatně.
JAK VYBRAT MATRACI PRO ELEKTRICKOU POLOHOVACÍ POSTEL?
Pro elektrickou polohovací postel je nutné vybrat vhodnou matraci, která odpovídá jejím technickým požadavkům. Matrace, které jsou primárně určeny pro polohovací postele, jsou vyrobeny tak, aby odolávaly jejich časté deformaci. Z tohoto důvodu není možné používat elektrické polohovací postele v kombinaci s obyčejnými či pružinovými matracemi, které pro ně nejsou určeny. Součástí matrace je potah, který může být i paropropustný (voděodolný) a lze jej prát až na 95°C.
Naše firma nabízí tyto typy matrací:
• Pěnová matrace s potahem značky Trimtex - bílá (základní typ matrace vhodné pro polohovací postele)
• Pasivní antidekubitní matrace Klinik - béžová (matrace s ochranou proti dekubitům)
• Pěnová matrace s paropropustným potahem Safr - zelená (disponuje voděodolným potahem)
• Pasivní antidekubitní matrace s paropropustným potahem Safr - modrá (matrace je určena pro uživatele, pociťující vznik dekubitů)
• Aktivní antidekubitní matrace s kompresorem - bublinová (jedna z nejvyspělejších ochran proti dekubitům)
• Aktivní antidekubitní matrace s kompresorem - trubicová (jedna z nejvyspělejších ochran proti dekubitům)
CO JE TO ANTIDEKUBITNÍ MATRACE?
Jedná se o speciální druh matrace, která zamezuje vzniku dekubitů, tedy proleženin. Je vhodná především pro pacienty s omezenou pohyblivostí, kteří tráví většinu času upoutáni na lůžku či invalidním vozíku. Nabízíme také antidekubitní sedáky vyrobené z paměťové pěny, které rozloží váhu pacienta a zamezují tak dekubitům.
Nabízíme dva druhy antidekubitních matrací, a to matrace aktivní (vzduchové) a pasivní. Vzduchové matrace jsou střídavě tlakovány kompresorem, aby byl pacient opírán střídavě v různých místech. Pasivní matrace naopak díky svému podpůrnému systému umožňují rozložení váhy pacienta pro snížení tlaku na nejvíce zatěžovaná místa bez použití kompresoru.
Dekubit je závažné poškození kůže a podkožních tkání, které může být v některých případech i smrtelné. Je způsobeno špatným prokrvením tkání a přímým tlakem na disponovaná místa. Proleženiny vznikají zejména u pacientů s dlouhodobě omezenou pohyblivostí. Proto je vhodné jim předcházet prevencí a používáním antidekubitních matrací či sedáků.
JAK VYBRAT INVALIDNÍ VOZÍK?
Pro mnohé osoby se sníženou mobilitou je invalidní vozík téměř nezbytností. Může se jednat o dočasné zdravotní problémy nebo o problémy dlouhodobého charakteru, jako je například ochrnutí. Poradíme Vám, na jaké parametry se zaměřit a jak si vlastně takový invalidní vozík správně vybrat.
• Prvním parametrem, na který byste se měli zaměřit, je maximální nosnost invalidního vozíku. Naše nabídka mechanických invalidních vozíků pokrývá zatížení až do 220 kg.
• Druhým důležitým parametrem je šíře sedu, tedy vzdálenost mezi postranicemi. Vzdálenost mezi postranicí vozíku a kyčlí jeho uživatele měla být z každé strany přibližně 1-2 cm, orientačně lze změřit dlaní ruky. Pokud byste zvolili širší sed, než potřebujete, vozík bude špatně ovladatelný a zbytečně těžký. Naopak při výběru užšího sedu bude vozík nepohodlný. Pro zjištění správné míry využijte naši orientační tabulku (viz. konec stránky).
• Dalším parametrem je celková hmotnost vozíku. Vyšší hmotnost znamená těžší manipulaci s vozíkem. Standardní vozíky jsou vyrobeny zejména z oceli. Nabízíme ale také vozíky odlehčené konstrukce vyrobené z duralových slitin. Je důležité zvážit, jak často budete vozík převážet autem. Zde byste měli přihlédnout k dalšímu parametru, a to, zda vozík, který jste si vybrali, disponuje skládací konstrukcí či rychlospojkou. Většinu mechanických invalidních vozíků, které nabízíme, lze složit a původní šíři tak zmenšit až na 30 cm. Oproti tomu rychlospojka nabízí možnost rychlé demontáže kol pouhým stiskem na jeho osu bez použití jakéhokoli nářadí. Opětovné nasazení se provádí pouhým nasunutím na osu kola, k zajištění dochází automaticky.
• V neposlední řadě doporučujeme přihlédnout k tomu, zda jsou u invalidního vozíku pneumatická či plná kola. Výhodou plných kol je, že jsou prakticky bezúdržbová. Nehrozí u nich propíchnutí duše, ani nutnost huštění, jak tomu je u kol pneumatických. Pokud se mezi těmito variantami budete rozhodovat, zvažte, na jak dlouhé cesty a do jakého terénu budete vozík používat. Nevýhodou plných kol je totiž nižší komfortnost jízdy, zejména na hrbolatém povrchu, kde nejsou schopny absorbovat nárazy tak účinně, jako kola pneumatická.
• Náš sortiment zahrnuje také polohovací invalidní vozíky. Jsou určeny zejména pro pacienty, kteří mají problém s udržením rovnováhy v sedě či preferují úplnou vodorovnou polohu. Součástí invalidních vozíků může být také brzda pro doprovod, stabilizační kolečka, jež zabraňují překlopení vozíku, či úhlově nastavitelné stupačku, které umožňují posed se zvednutou nohou v libovolném úhlu.
JAK VYBRAT ELEKTRICKÝ INVALIDNÍ VOZÍK?
Při výběru elektrického invalidního vozíku platí přibližně stejná pravidla, jako při výběru invalidního vozíku mechanického. Krom parametrů uvedených v článku výše, jež se zabývá výběrem invalidního vozíku, je ale potřeba se zaměřit i na parametry další.
V prvé řadě byste měli zvážit, v jakém prostředí chcete vozík používat. Konstrukce některých vozíků jsou vyrobeny tak, aby odolaly i těžšímu terénu. Oproti tomu nabízíme i elektrické invalidní vozíky, které jsou díky svým kompaktním rozměrům uzpůsobeny do města či výhradně k pohybu v interiéru.
Mezi další parametry, ke kterým byste měli přihlédnout, patří výkon motoru, maximální rychlost a maximální dojezd. Rychlost se liší s ohledem na prostředí, pro které je vozík určen. Zároveň je ale u některých typů tato rychlost omezena, pokud je pořízena přes zdravotní pojišťovnu.
Maximální dojezd určuje vzdálenost, kterou budete schopni s vozíkem překonat na jedno nabití baterie, které jsou u všech elektrických vozíků vždy zcela nové. Maximální dojezd je pouze orientační, záleží na hmotnosti uživatele, terénu atd. Důležité ale je, že je tato vzdálenost opravdu maximální. Pokud byste baterie takto zatěžovali opakovaně, dojde k jejich poškození. Pro většinu zákazníků jsou však tyto základní baterie zcela dostačující. V opačném případě lze elektrický invalidní vozík objednat i ve variantě se speciální trakční baterií.
CO JSOU TO TRAKČNÍ BATERIE?
Pokud byste s elektrickým vozíkem či skútrem opakovaně překonávali velké vzdálenosti, můžeme Vám nabídnout speciální trakční baterie, které mají výrazně vyšší životnost i dojezd elektrického vozíku. Jedná se o typ baterií, které jsou odolné vůči opakovanému úplnému vybíjení. Všechny naše vozíky a skútry jsou osazeny novými olověnými bateriemi, ale nabízíme možnost za příplatek, který je roven rozdílu ceny od běžných baterií dokoupit baterie trakční.
KDY ZVOLIT POLOHOVACÍ VOZÍK?
Polohovací invalidní vozík se od ostatních liší zejména svou multifunkčností. Disponuje polohováním zádové opěry, sedu, horních a dolních končetin. Určen je zejména pacientům s dlouhodobou plegií (ochrnutím) dolních i horních končetin.
TOALETNÍ KŘESLO
Toaletní křesla jsou určena pro všechny pacienty s pohybovým omezením. Slouží k vykonávání hygieny a tělesných potřeb mimo toaletní prostory. Jsou vyrobena z hygienických materiálů, jež odolávají vlhkému prostředí a disponují odnímatelnou toaletní nádobou, která je vždy, i v případě repasovaného zboží, zcela nová. Nabízíme toaletní křesla stabilní, ale taky s pojezdovými kolečky, pro snadnější manipulaci. Tyto křesla nabízíme ve dvou variantách, a to jako křesla pro běžné použití a křesla pro použití ve sprše.
V našem sortimentu můžete nalézt také nástavce na WC, které snadno a bez nutnosti instalace zajistí zvýšení sedu. Tyto nástavce jsou vhodné pro seniory nebo osoby se sníženou pohyblivostí.
JAK VYBRAT CHODÍTKO?
Chodítka jsou zdravotní pomůcky určené osobám s tělesným postižením či pohybovým omezením. Primárně jsou určeny seniorům, kterým kompenzují potíže s chůzí a stabilitou.
Pokud hledáte chodítko vhodné do interiéru, kde není potřeba překonávat velké vzdálenosti, zvolte chodítka stabilní. Mají velice lehkou konstrukci a svými rozměry nebrání pohybu ve stísněných prostorech. Naopak pro pohyb venku zvolte chodítka s koly. Disponují brzdami a většinou také sedátkem umožňujícím odpočinek při překonávání deších vzdáleností. Při výběru se ale vždy orientujte dle zdravotního stavu osoby.
V naší nabídce můžete najít chodítka:
• pojízdná čtyřkolová (vhodná do exteriéru i interiéru, pro jakýkoliv povrch)
• pojízdná tříkolová (vhodná do exteriéru i interiéru, pro jakýkoliv povrch)
• stabilní čtyřbodová (bez pojezdových koleček, nízká hmotnost, vhodné do interiéru)
• vysoké chodítko (pro nácvik vertikalizace a chůze s asistencí)
Při koupi doporučujeme přihlédnout k tomu, zda chodítko disponuje skládací konstrukcí.
JAK VYBRAT SCHODOLEZ?
Schodolezy jsou speciální zdravotní pomůcky určené pro invalidy. Za pomoci asistence umožňují překonání schodiště. Jsou poháněny akumulátorem, který vydrží na jedno nabití v průměru až 400 schodů. Vybrat si můžete ze dvou základních typů.
Pásové schodolezy – vynikají svou bytelnou konstrukcí, která zvyšuje stabilitu a bezpečí přepravované osoby s hmotností až do 130 kg (včetně vozíku). Z důvodu vysoké hmotnosti však doporučujeme přihlédnout k fyzické kondici asistentující osoby. Jsou kompatibilní s téměř každým typem mechanického invalidního vozíku. Pásový schodolez lze rozložit na dvě části a přepravovat jej v osobním automobilu. Nevýhodou je však nutnost většího manipulačního prostoru a nemožnost použití na točitém schodišti.
Kolečkové schodolezy – liší se menšími rozměry a váhou. Z těchto důvodu však nejsou natolik stabilní jako schodolezy pásového typu . Mohou být použity i na točitém schodišti, kde není příliš velký manipulační prostor. Pokud byste se rozhodli pro tento typ, můžete si zvolit mezi verzí s transportním křeslem či verzí s uchycením pro invalidní mechanickým vozík.
Při výběru schodolezu byste měli zohlednit tyto parametry:
• počet schodů
• rozměry a technické řešení schodiště
• váha přepravované osoby
• zdravotní stav přepravované osoby
• fyzická kondice asistentující osoby
Doporučujeme schodolezy skladovat v prostorách s nízkou vlhkostí. Vlhkost totiž může narušit elektronickou řídící jednotku.
JAK VYBRAT VERTIKALIZAČNÍ ZAŘÍZENÍ?
Vertikalizační zařízení je zdravotní pomůcka, jež umožňuje osobám s ochrnutými dolními končetinami a trupem vzpřímený stoj. Pomůcka normalizuje funkce kardiovaskulárního systému, funkce vnitřních orgánů a celkově stimuluje organismus. Zařízení byste měli vybírat zejména dle zdravotního stavu pacienta a jeho používání by mělo probíhat vždy za asistence třetí osoby. Vhodné je zejména pro osoby s paraplegií, paraparézou, rozštěpem páteře či mozkovou obrnou.
Vertikalizační zařízení dělíme na statická a dynamická. U statických typů je pacient pouze uveden do vzpřímeného stoje, zatímco u dynamických typů může pacient nacvičovat chůzi, protože se zařízení pohybuje společně s ním. Pro všechna vertikalizační zařízení však platí, že musí odpovídat přesně naměřeným tělesný proporcím.
POMOC S FINANCOVÁNÍM KOMPENZAČNÍ POMŮCKY
Mnoho našich klientů si nemůže kompenzační pomůcku zakoupit z vlastních financí, proto jim radíme, jak v takovém případě postupovat.
Jednou z možností je, zažádat si o nadační příspěvek na kompenzační či rehabilitační pomůcku. Tato cesta je sice dlouhá, ale ve většině případů úspěšná.
Další možností je žádost o příspěvek na zvláštní pomůcku skrze Úřad práce ČR. Zde je nutné vyplnit formulář Žádost o příspěvek na zvláštní pomůcku a požádat o příspěvek na pořízení kompenzačních pomůcek uvedených ve vyhlášce č. 388/2011 Sb., které nejsou plně hrazeny zdravotní pojišťovnou.
Osoby, které se ocitnou v situaci, kdy nemají dostatek prostředků k tomu, aby si mohli pomůcku zakoupit sami mohou požádat o mimořádnou okamžitou pomoc na Odboru hmotné nouze. Opět je nutné vyplnit formulář s názvem Žádost o mimořádnou okamžitou pomoc.
KDO MÁ NÁROK NA PŘÍSPĚVEK NA ZVLÁŠTNÍ POMŮCKU?
Nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku má osoba s:
• Těžkou vadu nosného nebo pohybového ústrojí
• Těžké sluchové postižení
• Těžké zrakové postižení
Všechny vady musí být dlouhodobého charakteru, který nepříznivě ovlivňuje zdravotní stav a zdravotní stav osoby nesmí vylučovat přiznání tohoto příspěvku. Za dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav se pro účely tohoto zákona považuje nepříznivý zdravotní stav, který podle poznatků lékařské vědy trvá nebo má trvat déle než 1 rok.
Nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku poskytovaný na pořízení motorového vozidla nebo speciálního zádržního systému má osoba, která má těžkou vadu nosného nebo pohybového ústrojí nebo těžkou nebo hlubokou mentální retardaci charakteru dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu, a její zdravotní stav nevylučuje přiznání tohoto příspěvku.
Okruh zdravotních postižení odůvodňujících přiznání příspěvku na zvláštní pomůcku a zdravotní stavy vylučující jeho přiznání jsou uvedeny v příloze k zákonu o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením.
Podmínkou pro poskytnutí příspěvku na zvláštní pomůcku dále je, že:
• Osoba je starší 3 let (motorové vozidlo, úprava bytu), 15 let (vodicí pes), 1 roku (všechny ostatní pomůcky).
• Zvláštní pomůcka umožní osobě sebeobsluhu nebo ji potřebuje k realizaci pracovního uplatnění, k přípravě na budoucí povolání, k získávání informací, vzdělávání, a nebo ke styku s okolím.
• Osoba může zvláštní pomůcku využívat.
• Zvláštní pomůcka není zdravotnickým prostředkem, který je hrazen z veřejného zdravotního pojištění anebo je osobě zapůjčen příslušnou zdravotní pojišťovnou. Také nesmí jít o zdravotnický prostředek, který nebyl osobě uhrazen z veřejného zdravotního pojištění nebo zapůjčen zdravotní pojišťovnou z důvodu nedostatečné zdravotní indikace.
• Pokud je pomůckou motorové vozidlo, je také podmínkou, že se osoba opakovaně v kalendářním měsíci dopravuje a že je schopna řídit motorové vozidlo nebo je schopna být vozidlem převážena.
• Seznam druhů a typů zvláštních pomůcek, na které je dávka určena, je obsažen ve vyhlášce č. 388/2011 Sb. Příspěvek se poskytuje i na pomůcku, která ve vyhlášce uvedena není, a to za podmínky, že jí krajská pobočka ÚP považuje za srovnatelnou s některou z pomůcek, která ve vyhlášce uvedena je.
Formulář z úřadu práce:
https://www.mpsv.cz/-/zadost-o-prispevek-na-zvlastni-pomucku
https://www.mpsv.cz/web/cz/-/zadost-o-prispevek-na-mobilitu
JAK STANOVIT VÝŠI PŘÍSPĚVKU NA ZVLÁŠTNÍ POMŮCKU?
• Zákon o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením rozlišuje, zda jde o pomůcku v ceně do nebo přes 24 000 Kč a speciální úpravu má pro motorové vozidlo.
• Na pořízení zvláštní pomůcky v ceně nižší než 24 000 Kč se příspěvek na zvláštní pomůcku poskytne jen osobě, která má příjem (příjem s ní společně posuzovaných osob) nižší než 8násobek životního minima jednotlivce nebo životního minima společně posuzovaných osob. Výše příspěvku na zvláštní pomůcku se stanoví tak, že spoluúčast osoby činí 10 % z předpokládané nebo již zaplacené ceny zvláštní pomůcky, nejméně však 1 000 Kč. Z důvodů hodných zvláštního zřetele, zejména žádá-li osoba opakovaně o příspěvek na různé zvláštní pomůcky v ceně do 24 000 Kč, lze tento příspěvek poskytnout, i když příjem osoby a příjem osob s ní společně posuzovaných přesahuje výše uvedený násobek životního minima.
• Výše příspěvku na pořízení zvláštní pomůcky, jejíž cena je vyšší než 24 000 Kč, se stanoví tak, že spoluúčast osoby činí 10 % z předpokládané nebo již zaplacené ceny zvláštní pomůcky. Jestliže osoba nemá dostatek finančních prostředků ke spoluúčasti, krajská pobočka ÚP určí nižší míru spoluúčasti (s přihlédnutím k míře využívání zvláštní pomůcky, k příjmu osoby a příjmu osob s ní společně posuzovaných a k celkovým sociálním a majetkovým poměrům), minimálně však 1 000 Kč.
• Výše příspěvku na zvláštní pomůcku (motorové vozidlo) se stanoví s přihlédnutím k četnosti a důvodu dopravy, příjmu osoby a příjmu osob s ní společně posuzovaných a celkovým sociálním a majetkovým poměrům. Maximální výše příspěvku na zvláštní pomůcku (motorové vozidlo) činí 200 000 Kč.
• Limity: Maximální výše příspěvku na zvláštní pomůcku činí 350 000 Kč; 400 000 Kč v případě příspěvku na zvláštní pomůcku na pořízení schodišťové plošiny. Součet vyplacených příspěvků na zvláštní pomůcku nesmí v 60 kalendářních měsících po sobě jdoucích přesáhnout částku 800 000 Kč; 850 000 Kč, pokud v této době byl poskytnut příspěvek na zvláštní pomůcku na pořízení schodišťové plošiny.
Osoba, které byl vyplacen příspěvek na zvláštní pomůcku, je povinna tento příspěvek nebo jeho poměrnou část vrátit, jestliže:
• nepoužila příspěvek do 3 měsíců ode dne jeho vyplacení nebo ve lhůtě stanovené krajskou pobočkou ÚP na pořízení zvláštní pomůcky
• nepoužila vyplacený příspěvek v plné výši do 3 měsíců ode dne jeho vyplacení nebo ve lhůtě stanovené krajskou pobočkou ÚP
• v období před uplynutím 60 kalendářních měsíců po sobě jdoucích ode dne vyplacení příspěvku nebo v období před uplynutím 120 kalendářních měsíců po sobě jdoucích ode dne vyplacení příspěvku poskytnutého na pořízení motorového vozidla pozbyla vlastnické právo ke zvláštní pomůcce
• v období před uplynutím 60 kalendářních měsíců po sobě jdoucích ode dne vyplacení příspěvku nebo v období před uplynutím 120 kalendářních měsíců po sobě jdoucích ode dne vyplacení příspěvku poskytnutého na pořízení motorového vozidla přestala zvláštní pomůcku užívat
• se přestala opakovaně dopravovat nebo přestala být schopna převozu motorovým vozidlem, byl-li vyplacen příspěvek na pořízení motorového vozidla
• použila příspěvek v rozporu s rozhodnutím o jeho přiznání
• nebo se prokáže, že osoba, uvedla v žádosti o příspěvek na zvláštní pomůcku nepravdivé nebo zkreslené údaje.
Osoba není povinna vyplacený příspěvek na zvláštní pomůcku nebo jeho poměrnou část vrátit, jestliže
• v období před uplynutím 60 kalendářních měsíců po sobě jdoucích ode dne jeho vyplacení přestala užívat zvláštní pomůcku z důvodu změny zdravotního stavu nebo v období před uplynutím 120 kalendářních měsíců po sobě jdoucích ode dne vyplacení příspěvku poskytnutého na pořízení motorového vozidla se z důvodu změny zdravotního stavu přestala opakovaně dopravovat nebo pozbyla schopnost být převážena motorovým vozidlem
• byl vyplacen příspěvek na pořízení vodícího psa a pes v období před uplynutím 60 kalendářních měsíců po sobě jdoucích ode dne vyplacení příspěvku zemře nebo ztratí své dovednosti z důvodu onemocnění nebo úrazu, k němuž došlo bez zavinění příjemce dávky
• zemřela.
Povinnost vrátit poměrnou část příspěvku nevzniká, jestliže tato částka nepřesahuje 100 Kč. Krajská pobočka Úřadu práce může z důvodů hodných zvláštního zřetele rozhodnout o prominutí povinnosti vrátit příspěvek na zvláštní pomůcku nebo jeho poměrnou část.
Zdroj: https://portal.mpsv.cz/soc/dzp/pomucka
KDO MÁ NÁROK NA INVALIDNÍ DŮCHOD?
Stane-li se vám, že vám váš zdravotní stav již delší dobu ztěžuje nebo vůbec neumožňuje nalézt a vykonávat pracovní uplatnění, nebo z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu nastal pokles vašich pracovních schopností, a již nutně potřebujete kompenzovat snížený nebo zcela chybějící výdělek, tak právě pro vás je určena dávka sociálního zabezpečení, tzv. invalidní důchod, upravený zákonem č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, jenž byl s účinností od 1.1.2010 novelizován zákonem č. 306/2008 Sb. Nárok na invalidní důchod máte v případě, že vám ještě není 65 let.
Další podmínkou je, že jste se stal invalidním a získal potřebnou dobu pojištění nebo jste se stal invalidním následkem pracovního úrazu.
Dávka invalidního důchodu je rozdělena do tří stupňů:
1. Invalidita prvního stupně:
znamená pokles pracovní neschopnosti o 35-49 %
2. Invalidita druhého stupně:
znamená pokles pracovní neschopnosti o 50-69 %
3. Invalidita třetího stupně:
znamená pokles pracovní neschopnosti nejméně o 70 %.
Rozsah poklesu vaší pracovní neschopnosti a skutečnost, zda-li se jedná o trvalé postižení,
o stabilizovaný zdravotní stav nebo adaptaci na tento stav (tzn. adaptace na zdravotní postižení v běžném životě) a jaká je možnost rekvalifikace vzhledem ke zdravotnímu stavu a dosaženému vzdělání, určuje posudkový lékař OSSZ.
U invalidního důchodu pro invaliditu I. stupně je hodnoceno, zda je osoba schopna vykonávat práci jen s podstatně menšími nároky na tělesné, smyslové nebo duševní schopnosti a na kvalifikaci a zda je schopna vykonávat práci jen v podstatně menším rozsahu a intenzitě. Za menší nároky, rozsah nebo intenzitu je považováno snížení alespoň o třetinu.
U invalidního důchodu pro invaliditu II. stupně jsou kritéria hodnocena obdobně, avšak za menší nároky, rozsah nebo intenzitu je považováno snížení alespoň o polovinu.
U invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně se dále hodnotí schopnost práce za zcela mimořádných podmínek (např. úprava pracovních podmínek, zvláštní úpravy stávajících strojů, každodenní podpora na pracovišti, atd..).
JAK VYPOČÍTAT VÝŠI INVALIDNÍHO DŮCHODU?
Invalidní důchod je tvořen dvěma složkami, a to základní a procentní výměrou.
Základní výměra je stanovena pro všechny stejně ve výši 9 % z průměrné mzdy v ČR, kdy v roce 2018 jde o částku 2.700,-Kč. Procentní výměra se počítá podle přiznaného stupně invalidního důchodu, a to 0.5 % výpočtového základu měsíčně u invalidity I. stupně, 0.75% výpočtového základu měsíčně u invalidity II. stupně a 1.5% výpočtového základu měsíčně u invalidity III. stupně.
Výpočtový základ se určuje redukcí osobního vyměřovacího základu, což je měsíční průměr
úhrnu ročních vyměřovacích základů pojištěnce za rozhodné období. U výpočtu základu procentní výměry jsou důležité příjmy za rozhodné období, které začíná kalendářním rokem, následujícím po roce, ve kterém pojištěnec dosáhl 18 let, a končí kalendářním rokem, předcházejícím roku přiznání důchodu. Do rozhodného období se nezahrnují roky před rokem 1986.
Co se týče výše uvedených příjmů, do invalidního důchodu se započítávají všechny příjmy, ze kterých je odváděno pojistné na sociální zabezpečení. Při stanovení osobního vyměřovacího základu se však z rozhodného období vylučují některé zákonem stanovené doby. Jedná se např. o dobu pobírání invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně, o dobu výkonu vojenské služby nebo dobu péče o dítě do 4 let, atd. (vyloučené doby najdete v zákoně č. 155/1995 Sb. o důchodovém pojištění, pod § 16, odst. 4, písm. a-j).
Pro výpočet procentní výměry existují v některých případech výjimky:
Tzv. invalidní důchod z mládí: nárok na tento důchod má osoba, u níž invalidita vznikla před 18. rokem věku, lze jej přiznat pouze ve III. stupni. Výše procentní výměry důchodu činí měsíčně 45% výpočtového základu, který se stanovuje dle všeobecného vyměřovacího základu=průměrná mzda v ČR za rok, který o dva roky předchází podání žádosti o invalidní důchod.
Invalidní důchod přiznaný do 28 let věku: nárok na tento důchod má osoba, u níž invalidita vznikla mezi 18. a 28. rokem věku. Výše tohoto ID se vypočte klasickým způsobem z příjmu za rozhodné období, jeho minimální výše však činí ve III. Stupni 45% výpočtového základu, stejně jako u ID z mládí, ve II. stupni 22.5% tohoto výpočtového základu a v I. stupni 15% tohoto výpočtového základu.
Invalidní důchod u pojištěnců, kteří získali bez náhradních dob pojištění aspoň 15 let pojištění: počítá se klasickým způsobem z příjmů za rozhodné období, jeho min. výše však činí ve III. stupni 45% výpočtového základu, stejně jako u ID z mládí, ve II. stupni 22.5% tohoto výpočtového základu a v I. stupni 15% tohoto výpočtového základu.
PŘÍSPĚVEK NA MOBILITU
Příspěvek na mobilitu činní 550 Kč měsíčně a je vyplácena do konce kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, za který náleží. Na vlastní žádost osoby lze tuto dávku vyplácet čtvrtletně.
Dávka je vyplácená osobám starším 1 roku, které zároveň:
• mají nárok na průkaz pro osoby se zdravotním postižením (ZTP, ZTP/P).
• která se za úhradu každý měsíc dopravuje nebo je dopravována.
• nejsou poskytovány pobytové sociální služby podle zákona o sociálních službách v domově pro osoby se zdravotním postižením, v domově pro seniory, v domově se zvláštním režimem nebo ve zdravotnickém zařízení ústavní péče,
• z důvodů hodných zvláštního zřetele může být příspěvek na mobilitu přiznán i osobě, které jsou poskytovány pobytové sociální služby uvedené v předchozí odrážce,
• nárok na úhradu nenáleží za kalendářní měsíc, jestliže je oprávněné osobě po celý tento kalendářní měsíc poskytována zdravotní péče v průběhu hospitalizace.
OSOBA SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM ČI ZNEVÝHODNĚNÍM
Osoba, která je orgánem sociálního zabezpečení shledaná jako invalidní v jednom ze tří stupňů nebo prohlášena za osobu zdravotně znevýhodněnou, je osoba zdravotně postižená.
Osoba zdravotně znevýhodněná je taková osoba, která je schopna zůstat v pracovním procesu, avšak je výrazně omezena z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu trvajícího delší dobu než jeden rok, který zároveň omezuje tělesné, duševní a smyslové schopnosti osoby, čímž ovlivňuje pracovní uplatnění jedince.
Jak pohlídat babičku, když nejsem doma?
Elektronický systém péče o seniory a osoby s handicapem „eHelper“ je unikátní český výrobek, který obsahuje řídící jednotku, která za pomocí čidel a senzorů umí a pomáhá řešit pocit bezpečí v péči o zdraví a psychickou pohodu seniorů a osob s handicapem v jejich přirozeném domácím prostředí. Elektronické zařízení pečovanou osobu neobtěžuje svou přítomností a nevyžaduje obsluhu od pečované osoby. V případě nestandardní situace eHelper SÁM zašle notifikaci na mobilní telefon o vzniklém stavu pečované osoby v objektu (například pád v místnosti či jiný nepohyb atd.).
Systém je bezdrátový a nenáročný v instalaci. Užíváním zařízení, systém eHelper se SÁM učí běžnému dennímu režimu osoby v jeho přirozeném prostředí a bude se zpřesňovat užíváním bytové jednotky. Součástí systému eHelper jsou SOS tlačítka pro okamžité přivolání pomoci a detekce šťastného návratu seniora nebo osoby s handicapem domů. Avšak hlavní předností eHelperu je, že pokud osoba nezmáčkne z důvodu nečekané situace SOS tlačítko zařízení čeká a AUTOMATICKY po definované době odešle zprávu o nestandartní situaci. Tímto svým řešením se stává eHelper unikátní v Evropské Unii. Více informací o systému eHelper naleznete na stránce www.ehelper.cz, kde si můžete také systém eHelper zakoupit se slevou 400,- Kč prostřednictvím našeho slevového kódu „invira2020“.
NADAČNÍ PŘÍSPĚVEK NA KOMPENZAČNÍ A REHABILITAČNÍ POMŮCKY
Můžete požádat o příspěvek jednu z mnoha nadací či nadačních fondů v České republice. O individuální finanční prostředek lze zažádat také prostřednictvím nadace. V České republice funguje téměř 2 000 nadací a nadačních fondů. Ne všechny nadace uvádí, na co Vám příspěvek poskytnou, ale všechny se snaží pomoct všem, kteří pomoc opravdu potřebují.
Pokud se chcete vydat touto cestou, zde je seznam několika ověřených nadací:
Nadační fond manželů Livie a Václava Klausových
Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové